Gyermeki részek – “gyermeki” érzéseket, gondolatokat, cselekvéseket foglalnak magukban
1. Sebezhető Gyermek – sérülékenynek érzi magát és sok fájdalmas érzése van, mint szorongás, depresszió, gyász, vagy szégyen/megalázottság.
2. Dühös Gyermek – Kontrollálatlan dühöt vagy haragot érez a vélt, vagy valós rossz bánásmódra, elhagyásra, megalázásra, vagy frusztrációra adott reakcióként; gyakran érzi úgy, hogy igazságtalanul bánnak vele.
3. Magányos Gyermek – magányosnak és üresnek érzi magát, mintha senki nem tudná őt megérteni, megvigasztalni, vagy egyáltalán kapcsolatot teremteni vele.
Védekezési módok: önvédelmi mechanizmusok, amelyek óvják az ént a fájdalomtól
4. Közönyös/Eltávolodott Védelmező mód – érzelmi távolságtartást használ az önvédelemhez a fájdalmas érzések ellen; nincs tudatában a valódi érzéseinek, időnként „nem érez semmit”, érzelmileg távolságtartónak, egysíkúnak, robotszerűnek tűnik; kerüli, hogy közel kerüljön emberekhez.
5. Eltávoldodott Önmegnyugtató/Önstimuláló mód – ismétlődő, addiktív, vagy kényszeres cselekvéseket, vagy önstimuláló viselkedéseket használ az önmegnyugtatásra; élvezetet, vagy izgalmat használ a fájdalmas érzésektől való eltávolodásra. (Pl. szert használ házimunkába, munkába temetkezik stb.)
6. Önalávető / Behódoló/ Önfeladó mód – Behódol vélt, vagy valós követeléseknek, vagy mások elvárásainak abból a szorongató célból, hogy elkerülje a fájdalmat, konfliktust, konfrontációt vagy nem tetszést. Szorong attól, hogy fájdalmat, vagy rossz érzést okozzon másoknak, fél, hogy elutasítják, vagy felmérgesít valakit. Saját szükségleteit a háttérbe szorítja.
7. Dühös Védelmező mód – Mérgelődéssel, morcossággal védekezik azok ellen, akiket fenyegetőnek észlel; haragjával biztonságos távolságban tart másokat.
8. Panaszkodó Védelmező mód – panaszkodik, elégedetlenkedik, becsapottnak érzi magát; érezteti másokkal, milyen szerencsétlen, de ezáltal a valós problémájával és érzéseivel nincs kapcsolatban.
Túlkompenzáló működések– extrém próbálkozások a szégyen, a magányosság és a sérülékenység érzéseinek kompenzálására
9. Önfelnagyító/Önmagasztaló – felsőbbrendűnek, különlegesnek, hatalmasnak érzi magát; lenéz másokat; a világot az „irányítók” és a „szolgák” perspektívájából látja.
10. Zsarnok-Támadó működés – fenyegetést, megfélemlítést, agressziót, vagy kényszerítést alkalmaz, hogy elérje, amit akar, bosszúállás, és domináns pozíciójának biztosítása is jellemzi.
11. Túlkontrolláló működés arra irányuló próbálkozás, hogy az egyén megvédje magát egy vélt, vagy valós fenyegetéstől azáltal, hogy figyelmét fókuszálja és extrém kontrollt igyekszik gyakorolni.
Szülői részek – belsővé tett, kedvezőtlen hatású szülői „hangok” (10 – 11)
12. Büntető, Kritikus Szülő –kritikus, vagy büntető szülői hangok; erős kritikát fogalmaz meg az én felé; szégyen és/vagy bűntudat érzéseit generálja.
13. Túlkövetelő Szülő – lehetetlenül magas elvárásokat fogalmaz meg az én felé; az ént nyomás alatt tartja, hogy mindig még többet tegyen, még többet érjen el, sose legyen elégedett magával.
Egészséges énrészek– az érzelemkifejezés és az adaptáció egészséges formái (17 – 18)
14. Egészséges Felnőtt – kiegyensúlyozottan és realisztikusan szemléli magát és a helyzetét. Tudatában van a szükségleteinek és az érzéseinek; realisztikusan értékeli a helyzeteket és azt, hogy szükségleteit hogyan tudja megfelelő, produktív módon kielégíteni.
15. Boldog Gyermek – játékosan, szabadon és spontán módon viselkedik, szereti a szórakozást; valódi élvezetet talál tevékenységekben, vagy emberekben; nyíltan kifejezi pozitív érzéseit.
Forrás: Előadás, KRE BTK PI, 2020.