Kategóriák
Egyéb kategória

Hiába fürösztöd magadban…

“A nárcisztikus a seggfej klinikai megfogalmazása”
(Dr. Ramani Darvasula)

Amikor Londonban éltem és egy Chelsea közepén lévő szórakozóhelyen dolgoztam, gyakran megfordultam az ajtónál, ahol több tucat ember várt a beengedésre. A hely pici volt, kevés ember is gyorsan belélegezte, sűrűbb estéken alaposan meg kellett gondolnunk, hogy kit engedünk be. Ekkor gyakran elhangzott a “Do you know who I am?” (“Tudod te, hogy én ki vagyok?”) kérdés az ajtónál, amikor valakit visszautasítottunk vagy a sor végére küldtünk várakozni. Ebből hamar szállóige vált a kollégák körében. Viccesnek és egyben megdöbbentőnek találtuk, hogy valaki így próbál bejutni egy szórakozóhelyre. (Amúgy nem, általában nem tudtuk, hogy kik ők.)

Nárcisztikus személyiségzavar. Mindannyian ismerjük az ókori görög mitológia alakját, Narkossziszt, aki a legenda szerint öntelt szerelemmel beleszeretett saját tükörképébe. Ő ihlette a nárcisztikus személyiségzavar elnevezést, amely a 19. század vége óta foglalkoztatja az emberi psziché kutatóit.
Rengeteg tévképzet, túlzás és általánosítás lengi körül a nárcisztikus személyiségzavarral (NPD) kapcsolatos igazságokat. Ennek egyik oka, hogy NPD-t diagnosztizálni nagyon nehéz. A mentális betegségek diagnosztizálásának egyik általános feltétele, hogy a személy elszenvedi azokat, az életmódjában, világlátásában, valóságérzékelésében és a kapcsolataiban bekövetkező nehézségek miatt kerülnek orvoshoz vagy pszichológushoz. A nárcisztikusok viszont gyakran sikeres, gazdag, elégedett emberek, akik bár nem mutatnak fel túl sok mély, őszinte, intim kapcsolatot, az életük egyéb területein nem panaszkod(hat)nak.

A nárcisztikus személyiségzavar tehát gyakran marad diagnosztizálás nélkül, ám jellegzetességei nagyon is mindennaposak. A nárcisztikus személyiségjegyekre úgy tekintünk, mint személyiségvonásokra vagy tulajdonságokra, hasonlóan, mint ahogy ismerünk makacs vagy elkényeztetett embereket. És garantálom, hogy te is ismersz legalább egy, de inkább több olyan személyt, akire jópár ilyen személyiségvonás jellemző.

Mik ezek?

1. az empátia hiánya
Egy nárcisztikus ritkán, vagy egyáltalán nem fogja figyelembe venni, meghallgatni vagy elismerni az érzelmi szükségleteidet. Gyakori a “gaslighting” jelensége (magyarul: gázlángolás) amely az áldozat valóságának részleges vagy teljes megtagadását jelenti, akár addig a szintig, hogy elhiszed magadról, hogy veled van valami baj. Egy nárcisztikus környezetében élőt ez teljesen összezavarhat, egy idő után nem tudja, hogy az átélt érzelmei valósak, jogosak és arányosak-e, mivel nem támaszkodhat a nárcisztikus őszinteségére, empátiájára és visszatükrözésére.

2. felsőbbrendűségi érzés
Egy nárcisztikus mindenek felett áll, csak kedvességből ereszkedik le a szintedre, vagy azért, mert valami olyat tudsz nyújtani neki, amire szüksége van. Legyen ez a csodálat vagy elismerés (a nárcisztikus utánpótlás) folyamatos ellátása, vagy az a tény, hogy társadalmilag kifizetődő veled mutatkoznia. Számára a társas viszonyok a hatalmi játék eszközei és nem őszinte emberi érzelmekre épülő kapcsolódások.

3. felhatalmazottság érzés
Egy nárcisztikusnak gyakran gondjai lesznek a normális, társadalmilag elvárt határok megtartásával. Neki szabad azt, amit másnak nem, mert ő ő. A büntetés rá nem vonatkozik, ha mégis ilyesmi történne, a rendszert okolja. A legális kereteket pusztán azért tartja, mert szeretné elkerülni a következményeket, amelyek potenciálisan rossz fényt vetnek rá.

Forrás: www.trtworld.com

4. felszínesség
Egy nárcisztikusnak fontosak a külsőségek, az új mobil, a szép autó, a presztizs-nyaralás, és nem kizárt, hogy a párját is biodíszletként tartja maga mellett. Előfordul, hogy adósságba, vagy kétes ügyletekbe keveredik azért, hogy a külcsínt fenntartsa.

5. csodálat és elismertség hajszolás
Egy nárcisztikus kegyeibe akkor tudsz jól beférkőzni, ha elegendő és folyamatos utánpótlást biztosítasz az ego-jának, azaz sokat dícséred, magasztalod, szinte istenként tekintesz rá és ezt ki is mutatod.

6. túlérzékenység
Azonban ha valaki kritikával illeti, hamar megbánja. A nárcisztikus nem szeret rátekinteni a saját hibáira, hiányosságaira, könnyen ellenkező irányba sülhet el a pisztoly és a kritikát megfogalmazó hamar megbánhatja, hogy ilyesmi egyáltalán eszébe jutott. Egy nárcisztikus nem akarja tudni, hogy vele bármi baj lenne, ezért óva intek bárkit is attól, hogy szembesítse őt ezzel, több, mint valószínű, hogy saját maga sérülne.

7. düh
Köszönhetően a túlérzékenységének, a felszínességének és a felhatalmazottság érzésnek, ha a nárcisztikus kibillen az egyensúlyi állapotból, könnyen elborulhat az agya. Ilyenkor indulatos, agresszív, bosszúálló üzemmódba kapcsolhat. Ha egy nárcisztikussal szakítanál, vagy válni készülsz, számíts a legrosszabbra.

8. mások kihasználása és manipulálása
Egy nárcisztikus számára az emberek eszközök, akik a saját céljai eléréséhez segítik hozzá. Ezek a célok lehetnek konkrétan megfogalmazható eredmények (pl. fizetésemelés, új nyaraló) vagy az egyensúlyi állapot fenntartására való törekvés (amihez szüksége van a nárcisztikus utánpótlás folyamatos érkezésére). Ha ezeket az igazság elferdítése vagy mások manipulálása által tudja, vagy szeretné elérni, nem szokott gondot okozni. Egy nárcisztikus gond nélkül feltöri az e-mail fiókodat, vagy sunyiba belenéz a telefonodba, ha azt gondolja, hogy a benne lévő információ őt valamilyen előnyhöz jutattja.

9. Mindezek ellenére első ránézésre rendszerint kellemes, jó fej, intelligens emberek, akiknek jó beszélőkéjük van és a társaság dobbanó szívei. Könnyű hozzájuk kapcsolódni, velük jól kijönni, szívesen hallgatjuk a jobbnál jobb sztorijaikat és nevetünk a vicceiken, karizmatikusak, tele vannak önbizalommal. Ha valakin azt látjuk, hogy döglenek utána a nők/férfiak (és a haverok), mindig toppon van, be nem áll a szája és úgy összességében “túl szimpatikus”, jó résen lenni.

Mi áll a nárcisztikus viselkedésformák hátterében?

Ezen sokan meglepődnek, pedig semmi különös nincs benne: természetesen a saját instabilitása és önértékelési nehézségei. Az ezzel kapcsolatos negatív érzések és félelmek leplezésére alakulnak ki a nárcisztikus személyiségvonások.

Miért lehetnek ennyire sikeresek a seggfejek nárcisztikusak?

A nárcizmus korát éljük. Pénzzel jutalmazzuk az empátia hiányát, a túlzott magabiztosságot, az ellentmondást nem tűrést és az emberek sikeres manipulációját. Az empátia, a közösség szolgálata, a türelem, az együttérzés nem váltható profitra, ezért a munkaerőpiacon nehezen válthatóak számjegyekre. A magamutogatás, az én-nekem-engem, a drága holmik, a presztízs, a hatalom hozza az “insta like”-okat, ami hozza az elismertséget, ami tovább fűti a rendszert. Egy ilyen világban élünk.
A nárcisztikus “értékrend” pont azoktól a tulajdonságoktól és erényektől mentesek, amelyek az egészséges kapcsolódáshoz, az őszinte barátsághoz, párkapcsolathoz, a jelentőségteljes közösségekhez szükségesek. Ilyen a kölcsönösség, tisztelet, együttérzés, türelem, bizalom, nyíltság, őszinteség. Ezek a tulajdonságok valahogy a puhaság, az alárendeltség asszociációi lettek, távol tartva a társadalmunk egy részét a sikertől, a pénztől és a csillogástól.

Mit tehetek, ha rádöbbenek, hogy nárcisztikus kapcsolatban vagyok?

Klasszikusan az a tanács szokott elhangozni, hogy fuss, amíg a lábad bírja és vissza se fordulj. Ez egyes esetekben kivitelezhető (pl. barátokkal, ismerősökkel meg tudjuk szakítani a kapcsolatot, munkahelyet tudunk váltani), ám más helyzetekben nem működik. Egy házasságban, ahol több gyermek, közös ház, anyagi függés, esetleg az egyedülléttől és az újrakezdéstől való félelem van jelen, nem reális azt javasolni, hogy menekülj, amerre látsz. Hasonlóan egy nárcisztikus szülővel való kapcsolatot ritkán vagyunk képesek teljesen megszakítani, ezer szál fűz össze, amelynek felbomlásakor nem csak a másik fél sérülne. Egyéb kulturális vagy érzelmi feltételek mellett (pl. ha történetesen szerelmes vagyok a nárcisztikusba) hasonlóan elképzelhetetlen a kapcsolat megszakítása.

Ebben az esetben a következőket kell átgondolni/megtenni:

  • Azt kapom, amit látok. Ebben ennyi van, és ennél valószínű, hogy nem lesz több. Hiába reménykedem, hiába teszek bele még többet, hiába szeretem még jobban, hiába várok, és imádkozok, a nárcisztikus kapcsolatok nem szoktak alapjaiban megváltozni (az előnyükre).
  • Nem fogom tudni megváltoztatni ezt az embert, ezért nem is érdemes megpróbálni. Ha maradok, akkor el kell fogadnom azt, ami ő. Terápiás feltételek mellett az esetek egy kis részében sikerül pozitív változást elérni, ehhez azonban szükség van a nárcisztikus “betegségtudatára”, elkötelezettségére, együttműködésére és rengeteg munkára. Ezek egyszerre nagyon ritkán teljesülnek.
  • Saját határok felállítása. Ezek jól körülírható, explicit papírra vethető én-védő határok, amelynek a megtartása nem biztos, hogy olyan könnyű lesz, mint a megfogalmazása. Ha kiabál, elmegyek otthonról. A jelszavaimat havonta cserélem. Házassági szerződést írunk. Minden ingatlan közös tulajdon. Havonta kétszer mehet el bulizni. Nem keveredhet illegális ügyletekbe.
  • Építs ki és ápolj szoros barátságokat, akik kielégítik azon igényeidet, amelyeket a nárcisztikus nem fog. Rendszeresen találkozz azokkal a barátaiddal, akik együttérzéssel, megértéssel, empátiával és türelemmel vannak irányodba, akik képesek és hajlandóak meghallgatni és visszatükrözni a benned zajló élményeket és érzéseket. Akik nem vonják kétségbe a valóságodat és nem tagadják meg az igazadat.
  • Nem veheted magadra. A nárcisztikus nem azért manipulál, mert te manipulálható vagy. Nem azért agresszív, mert te elnyomható vagy. És nem azért nem empatizál, mert nem érdemled meg. A nárcisztikus mindezeket azért csinálja, mert ő nárcisztikus, és ezek a viselkedések nem rólad szólnak.

Mit tehetünk a világ “elnárcisztikusodása” ellen?
Ne hagyjuk. Gyakoroljunk empátiát. Kérdezzük meg a másiktól, hogy hogy van. Töltsünk együtt nyugodt, lassú, gyengéd minőségi időt. Ápoljuk a közösségeinket. Legyünk türelmesek és toleránsak akkor is, ha mások nem azok. Alaposan válogassuk meg a barátainkat és a párkapcsolatainkat, szenteljük magunkat és időnket olyan embereknek, akik érdemesek rá. Vegyünk fel a munkahelyeinkre jószándékú, őszinte embereket, juttassuk őket előléptetésekhez, korrekt fizetéshez, értékeljük a megfontoltságukat és az alaposságukat. Fektessünk több energiát a szerény társainkba.


Ha téged is érdekel a téma és jobban elmélyednél benne, szeretettel ajánlom Dr. Ramani Youtube csatornáját (angol nyelvű, magyar felirat egyelőre nem készült hozzá).

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé.