Ugrás a tartalomhoz
- Társas szükségletek: biztonság, kötődés, stabilitás, kiszámíthatóság, szeretet. Gyermekkorban a kapcsolatok biztosak és kiszámíthatóak, elfogadva, szeretve érezhetjük magunkat és számíthatunk mások törődésére, gondoskodására.
- Önállóság – autonómia, hozzáértés – kompetencia, énazonosság – identitás: gyermekkorban támogatva vannak az önálló döntések és a célok megvalósítása az életkornak megfelelő mértékben van segítve. Megtapasztalható a szabad és független identitás, önálló cselekvés, az erőforrások feltérképezésében megfelelő mértékű támogatást kapunk.
- Reális határok, önkontroll: mások szükségleteinek tiszteletben tartása, külső határok, korlátok, szabályok betartásának képessége. Megtanuljuk a szükségleteinket egészséges mértékben késleltetni, másokra odafigyelni. Képesek vagyunk elviselni annak a feszültségét, hogy nem mindig az történik, amit szeretnénk.
- Jogos igényeink, szükségleteink, gondolataink és érzelmeink spontán kifejezésének szabadsága. Megengedett az egészséges fokú önérvényesítés és a saját jogokért való kiállás, akkor is, ha a másik más vágyakkal, motivációkkal rendelkezik.
- Játék, kreativitás, spontaneitás iránti vágy: szabad ellazultan, önfeledten játékos, örömteli tevékenységet folytatni, felszabadultan viselkedni, kreatívnak lenni.
Hogyan voltak ezek a gyermekkorban? Hogyan van ez a jelenben?